Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Księgozbiór
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

 •  Darek S.
      tel. (91) 460-13-18


 •  Tadeusz M.
      tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

 •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Webmaster :

  •     Piotr W.  e-mail
Kabury (część 1) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
poniedziałek, 02 czerwca 2008 16:58

Kabury cywilne, służbowe, taktyczne, sportowe

     Kabura jest niezbędnym wyposażeniem każdego posiadacza broni krótkiej. Zależnie od przeznaczenia użytkowego broni, musimy posiadać odpowiednią dostosowaną do tego celu kaburę. Co łączy policjanta z patrolu prewencyjnego, policjanta sekcji kryminalnej, żołnierza z pododdziału szturmowego, strzelca sportowego w konkurencjach dynamicznych i agenta ochrony osobistej … na pewno to, że posiadają broń i muszą ją przenosić bezpiecznie, skrycie lub oficjalnie, wygodnie.. i w razie konieczności dobyć ją niezwłocznie. Jakim więc kryteriom podlega wybór kabury. Mamy do rozważenia kilka kwestii. Po pierwsze przeznaczenie, po drugie materiał-surowiec, po trzecie zabezpieczenie, wreszcie po czwarte komfort noszenia.

Alfacharlie.pl

Kabura cywilna

     Skryte noszenie broni do ochrony osobistej wymusza posiadanie odpowiedniej kabury, która powinna zapewnić komfort, stabilność zamocowania i wygodne operowanie w każdej sytuacji.

Alfacharlie.pl      Moim zdaniem nie ma kabury uniwersalnej. Nosimy ją na pasku lub na szelkach. Wymiary  broni mają tutaj zasadnicze znaczenie. Pistolety i rewolwery kompaktowych rozmiarów  wygodnie jest nosić na pasie, najwygodniejsze miejsce to z prawej strony ciała tuż za kością biodrową. Najlepiej swoją role spełni kabura otwarta typu motyl długi lub krótki, wykonana ze skóry lub kordury. Powinniśmy dobrać odpowiedniej szerokości pasek, aby kabura bezwiednie nie przemieszczała się podczas ruchu. Jej stabilność zamocowania ma duże znaczenie. Kabury typu motyl mają wiele zalet, najważniejszą zaletą jest to, że przylegają do ciała, dobrze i pewnie trzymają broń oraz co jest bardzo istotne są „szybkie” w dobyciu broni. Wadą, ale chyba wszystkich kabur, jest to, że po pewnym czasie i tak czujemy te obciążenie na biodrze i waga „rośnie” w parze z czasem noszenia. Niektóre osoby preferują noszenie broni na pasie po lewej stronie, lub na plecach w kaburze skośnej.

     Broń pełnowymiarową wygodnie jest nosić na szelce  jednoramiennej lub dwuramiennej. Szelkę jednoramienną nosimy po stronie przeciwnej do ręki dobywającej broń. Zawieszenie kabury może być poziome lub pionowe. Produkowane są również kabury z regulacja kąta zawieszenia. Preferuję zawieszenie poziome, dobycie jest szybkie i naturalne. Szelki dwuramienne są znacznie wygodniejsze, równomiernie obciążają ramiona. Kaburę mocujemy po stronie przeciwnej do ręki dobywającej broń, ładownice na zapasowe magazynki do pistoletu lub speedloadery  do rewolweru po stronie ręki dobywającej. Takie noszenie preferują funkcjonariusze różnych służb uzbrojonych pracujących  w „cywilu”.

Alfacharlie.pl      Praca wymusza noszenie pełnego wyposażenia, umieszczenie tego blisko dwu kilogramowego obciążenia na pasie jest niewygodne, męczące i trudno to wszystko ukryć przed wzrokiem tych, którzy tym się interesują. Kabury szelkowe są wygodne, ale trudniej je skrycie nosić, wymagają  lużnego i swobodnego odzienia wierzchniego. Noszenie potężnej „45”-tki pod pachą przez  Sonnego Crocetta z serialu „Policjanci z Miami”, w rzeczywistości nie byłoby takie skryte i … przyjemne, mimo wspaniałego osprzętu firmy Galco. Należy wspomnieć również o kaburach na pas wykonanych z tworzywa kydex.  Takie kabury produkuje kilka firm do prawie każdej broni. Kabury te dobrze trzymają broń, są szybkie, zdarza się jednak, że nie są zbyt przyjazne dla broni, widziałem porysowane Walthery i Glocki noszone w takich właśnie kaburach. Jestem estetą i smuci mnie taki wygląd, ale to już moje subiektywne odczucie.

Alfacharlie.pl      Jaką kaburę kupić  ?, na pas czy szelkę? Każdy, kto broń nosi zna swoje preferencje  i potrzeby, musi to być przemyślany wybór. Wydałem niepotrzebnie sporo pieniędzy zanim, dokonałem właściwego wyboru. Obecnie można nabyć bez większego problemu dobrej jakości kabury cywilne dostosowane do skrytego noszenia, wykonane z kordury, ze skóry, z tworzywa, na szelkę i do pasa. W dobie Internetu zakup  w renomowanej firmie też nie jest  problemem. Zazwyczaj w sklepie z bronią możemy zakupić rownież te  kabury, ale często są one droższe niż kupione bezpośrednio u producenta. W Polsce zakup dobrej kabury to wydatek około 100 pln, sprowadzane z zagranicy będą droższe ... ale  za to z jaką zazdrością  będą spoglądać na nas koledzy na strzelnicy, jak odsłonimy klasę Galco lub Bianchi. 

Zbyszek

 

Poprawiony: piątek, 28 września 2012 17:00