Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Kontakt
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

 •  Darek S.
      tel. (91) 460-13-18


 •  Tadeusz M.
      tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

 •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Webmaster :

  •     Piotr W.  e-mail
Strzelectwo sportowe (część 1) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
poniedziałek, 02 czerwca 2008 20:53
     Strzelectwo sportowe jest bardzo interesującą dyscyplina sportu.  Wyzwala koncentrację, dokładność, pozytywne emocje. Zawsze było i jest elitarnym sportem. Przynależność do strzeleckiej rodziny nobilituje i daje wiele satysfakcji.. Walka o punkty, o miejsce na podium wyzwala adrenalinę i pozytywne odczucia u każdego strzelca.
Alfacharlie.pl     Strzelectwo w Polsce do polowy lat dziewięćdziesiątych  realizowano w konkurencjach statycznych według przepisów Międzynarodowego Związku Sportu Strzeleckiego /dawniej Międzynarodowej Unii Strzeleckiej/.  Polski Związek Strzelectwa Sportowego jest głównym koordynatorem realizacji  programu szkoleniowego strzelców sportowych w wielu konkurencjach pneumatycznych, kulowych i śrutowych. Większość z nich wchodzi w skład programu konkurencji olimpijskich. Polscy zawodnicy zdobywali wiele tytułów i medali w wielu konkurencjach, szczególnie  w karabinku pneumatycznym i sportowym, pistolecie szybkostrzelnym, sportowym, pneumatycznym. W konkurencji ruchomej tarczy byliśmy  niekwestionowanym liderem. Osiągaliśmy również sukcesy w strzelectwie śrutowym.
     Poza działaniem na polu sportu wyczynowego za pośrednictwem klubów strzeleckich, PZSS prowadzi strzelania  tzw. Grupy Powszechnej i tymi konkurencjami zajmiemy się głównie z racji popularności strzelectwa amatorskiego, które powoli, lecz sukcesywnie się rozwija.

Konkurencje Strzeleckiej Grupy Powszechnej:

1. Pistolet Centralnego zapłonu 20 (Pcz 20). Dystans strzelania 25 m. Tarcza sportowa Ts4 Broń centralnego zapłonu (pistolet, rewolwer) w kalibrze  od 7,62 do 9,65. .Przebieg konkurencji 5 strzałów próbnych-czas 5 minut, 4 serie oceniane po 5 strzałów w serii-czas 5 minut na serię. Czasami organizowane są zawody gdzie oddaje się 3 strzały próbne i 10 ocenianych. Na Mistrzostwach Polski Gr. Powszechnej  oddaje się 5 strzałów próbnych i 30 ocenianych w sześciu 5 strzałowych seriach
.2. Pistolet sportowy 20 (Psp20). Broń bocznego zapłonu (pistolet, rewolwer) kal. 22 long rifle (5,6 x 15mm ) Pozostałe warunki strzelania jak przy konkurencji  Pcz 20

3. Karabinek sportowy 20 (ks 20).  Dystans strzelania 50 m Tarcza sportowa dla kbks
Karabinek sportowy bocznego zapłonu kal. 22 long rifle  (5,6 x 15 mm/R) ładowany pojedynczo
Przebieg konkurencji  5 strzałów próbnych-czas 5 minut, cztery serie po5 strzałów –czas po 5 minut na serię.

     Przedstawiłem tutaj tylko konkurencje strzelane z broni palnej, najbardziej powszechne  i najbardziej obsadzone przez zawodników-amatorów na zawodach Gr. Powszechnej dla uatrakcyjnienia  programu strzeleckiego PZSS w 2004 roku  wprowadził strzelania dynamiczne z broni krótkiej i długiej centralnego zapłonu. Wprowadzono również do programu konkurencje oparte na strzelaniach regulaminu Międzynarodowego Związku Pistoletu Obronnego(/IDPA- International Defensive Pistol Association).

     Regulaminy poszczególnych konkurencji programowych PZSS  można zobaczyć na stronie www.pzss.org.pl

Zbyszek 

Poprawiony: poniedziałek, 07 lutego 2011 08:26