Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Kontakt
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

 •  Darek S.
      tel. (91) 460-13-18


 •  Tadeusz M.
      tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

 •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Webmaster :

  •     Piotr W.  e-mail
Strzelectwo obronne (część 2) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
poniedziałek, 02 czerwca 2008 20:26
    W poprzednim artykule opisałem broń strzelającą silnym nabojem 9 mm Parabellum (Luger). Amunicja  ta charakteryzuję się dużą skutecznością w zastosowaniach obronnych. Jest produkowana cała gama  tych nabojów z pociskami półpłaszczowymi, płaszczowymi z wydrążonym wierzchołkiem. Amunicja ta charakteryzuje się dużą mocą obalającą.

    Wielu producentów oferuje na rynku broń podkalibrową strzelającą amunicja słabej i umiarkowanej mocy. Są to 6.35 Br.,7.62 Tokarew, 7.65 Br., 9 Br., 9 Makarow, 9 Police. W zastosowaniach obronnych polecałbym tylko broń strzelającą amunicja 9 Br /380 ACP/ lub 9 Makarow. Niżej przedstawiam kilka modeli, które uważam za godne polecenia :
 

 • CZ 82/83 kal. 9 Br. Lub 9 Makarow, pojemność magazynka 12/13 nabojów, waga 800 gramów
 • BERETTA 84/85 kal. 9 Br, pojemność magazynka 8/13 nabojów, waga 570gramów
 • SIG SAUER 232 kal. 9 BR lub 9 Police, pojemność magazynka 7 nabojów, waga 750gramów

Alfacharlie.pl    Broń ta charakteryzuje się niewielkimi wymiarami, małą wagą, strzela amunicją o umiarkowanej mocy. W zastosowaniu obronnym spełni swoje zadanie. Należy jednak podkreślić, że amunicja wystrzelona osiąga maksymalnie 320-350 J energii, 9 Parabellum oscyluje w granicach 450-520 J.. Różnica jest spora.
    Chciałbym tu wspomnieć o pistolecie TT wz. 33 kal. 7.62  x 25. Pistolet ten, który należy uznać za przestarzały technicznie, jest często spotykany w rękach ochraniarzy, a takze osób cywilnych.
    Pistolet ten nie spełnia wymogów stawianych broni do ochrony, słabe zabezpieczenie. Amunicja jest mało skuteczną, o dużej prędkości wylotowej, ale malej mocy obalającej. Używanie tej broni do ochrony uważam za niestosowne.
    Wypada wspomnieć o tzw. „broni” palnej gazowej. Ustawodawca w obowiązującej Ustawie o Broni zrównał broń gazową z bojową w kwestii warunków do spełnienia, aby otrzymać pozwolenie. Pistolet czy rewolwer gazowy nie spełnia żadnych kryteriów skutecznej broni do ochrony. Skuteczną obronę należy potraktować jako łut szczęścia i przypadek godny odnotowania w kronikach. Dlaczego? Amunicja gazowa zawiera kryształki środka CS lub CN, w wyniku odpalenia dochodzi do reakcji z powietrzem, tworzy się obłok gazu, który bardzo szybko się rozprasza w warunkach zewnętrznych. Środka chemicznego jest stosunkowo za mało, aby mógł być w pełni skuteczny. Broń gazową w Niemczech, Słowacji, Czechach można kupić bez żadnych formalności, wystarczy mieć ukończone 18 lat. W Polsce traktuje się palną broń gazową przynajmniej jak małą bombę atomową . badania lekarskie, psychologiczne, egzamin przed policyjną komisją, sprawdzanie, wywiady środowiskowe, a w końcu i tak nie wiadomo czy te pozwolenie policyjni łaskawcy wydadzą. Odradzam broń gazową do ochrony … chyba, że jako maczugę, to może się sprawdzić, w końcu stopy metali trochę ważą. Jeśli jednak ktoś chciałby ją posiadać i użytkować jako broń do ochrony osobistej, to uważam, że tylko rewolwer z bardzo krótką lufą (2-3''), amunicja pieprzowa o wzmocnionym ładunku  jak na przyklad Wadie Supra … może wówczas uda się obronić. Polecam rewolwery Arminius model HW88, HW 37, stosunkowo dobra jakość, rasowy wygląd. Rewolwery wzorowane na linii Smith & Wesson model Chief Special lub rewolwery Erma Werke EGR 66 i EGR 77.

Zbyszek

Poprawiony: środa, 20 lipca 2016 16:56