Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Kontakt
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

 •  Darek S.
      tel. (91) 460-13-18


 •  Tadeusz M.
      tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

 •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Webmaster :

  •     Piotr W.  e-mail
Strzelectwo obronne (część 1) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
poniedziałek, 02 czerwca 2008 20:24
     Strzelectwo obronne, bojowe dla wielu znaczy to samo. Jak jest naprawdę, czy można je rozgraniczyć, przypisać pewnym zasadą działania. Tak można. Strzelanie obronne pod względem zastosowanych środków i taktyki zdecydowanie różni się od bojowego. Strzelanie obronne wymusza użycia broni palnej tylko w sytuacji zagrożenia  zdrowia, życia naszego lub innych osób. Mamy te prawo, by się bronić. Oczywiście muszę zaistnieć przesłanki obrony koniecznej, tylko wówczas nasze działania maja prawne uzasadnienie i nie naraża nas na przykre konsekwencje. Strzał oddany do napastnika lub napastników nie powinien zmierzać do pozbawienia życia tylko do obezwładnienia, poważne zranienie pozbywa napastnika możliwości kontynuowania ataku.

Galeria Alfacharlie.pl      W tym wypadku cel zostanie osiągnięty, obrona skuteczna. Pamiętajmy, że prawo nakłada na nas obowiązek udzielenia pomocy postrzelonemu, wezwania pomocy medycznej i powiadomienia o wydarzeniu Policji. Zgodnie z polskim prawem  do ochrony osobistej możemy używać tylko broni krótkiej bojowej lub palnej gazowej. Prawo nie zabrania nam użyć w sytuacji zagrożenia życia innych dostępnych środków, jakimi dysponujemy. Zajmiemy się jednak tylko aspektami obrony z użyciem broni palnej do tego celu przeznaczonej. Jaka broń używać, pistolet, a może rewolwer? Broń pełnowymiarową,  a może kompaktową. Broń na amunicję słabszą lub mocniejszą. Przypomnieć należy, że do niedawna obowiązywały w Polsce ograniczenia dotyczące kalibra broni bojowej (od 6 do 9 mm). Po nowelizacji z 2011 roku., do ochrony osobistej możemy posiadać broń w kalibrach od 6 do 12 mm, nowe regulacje umożliwiaja nam posiadanie broni bojowej  zasilanej bardzo skuteczną amunicją jak choćby pistoletową .40 S&W (10.2 x 22), .45 ACP (11.43 x 23) lub rewolwerową ..44 Magnum (11.2 x 33 R). Oczywiście używanie broni na bardzo mocną amunicję wiąże się z odpowiednimi predyspozycjami użytkownika, bowiem nie każda osoba poradzi sobie ze skuteczną obslugą broni wymagajacej silnych walorów psychofizycznych. Warto o tym pamiętać.Dlatego, mimo wszystko polecam broń w kalibrze 9 mm Parabellum lub  .357 Magnum, napewno będzie wystarczająco skuteczna w samoobronie.
     Jaka broń nosić przy sobie,  a jaką posiadać do ochrony domu, posesji? Zależy to od wielu czynników, stopnia zagrożenia, budowy anatomicznej, sprawności manualnej w obsłudze broni, wyszkolenia Bardzo często zdarza się, że broń kupujemy pod wpływem oglądanych filmów, chwytów marketingowych, swoistej mody, jak było chociażby z Berenta 92 Fs. Broń musi być  z nami zespolona, przedłużeniem dłoni, częścią ciała. Broń nie może nam przeszkadzać, być utrudnieniem, niepotrzebnym gadżetem. Istotna sprawą  są nasze predyspozycję  psychofizyczne do noszenia broni i jej ewentualnego użycia. Z własnym pistoletem czy rewolwerem musimy być za pan brat, manipulatory znane, operowanie instynktowne. Pamiętajmy, że w sytuacji ekstremalnej nie ma czasu na naukę i poznawanie broni, niewiedza może kosztować uszczerbek na naszym zdrowiu, a w skrajnym przypadku nasze życie.
     Dokonujemy wyboru pomiędzy pistoletem a rewolwerem. Od czasu pojawienia się  tak zwanych „cudownych dziewiątek” pistolet zdyskredytował rewolwer, który przedtem uznawany był za niezawodny i wystarczający w zastosowaniach obronnych. Używany głownie w policjach wielu państw, niektóre armie również uzbrojone były w rewolwer. Pojawienie się szwajcarskiego pistoletu P-75 (późniejszy P-220 produkowany przez Sauera jako SIG-Sauer 220), a nieco później rewolucję XX wieku polimerowego Glock’a spowodowały hossę na pistolety. Wszystkie znaczące firmy wprowadziły do produkcji nowoczesne pistolety zasilane dwurzędowymi magazynkami o pojemności od 13 do 17 nabojów. Pistolety z mechanizmem spustowym podwójnego działania, umożliwiające bezpieczne noszenie broni z nabojem w komorze, gotowe do natychmiastowej akcji, wygodne w obsłudze i przyjazne użytkownikowi. Obecnie pistolet  wiedzie prym w uzbrojeniu policji i sił zbrojnych, jest  również najchętniej kupowaną bronią przez osoby cywilne. Rewolwer pozostał w uzbrojeniu wielu policji państwowych jak broń wsparcia szczególnie w mocnych kalibrach .357 Magnum i 44 Magnum.. Nadal kupują go cywile do zastosowań obronnych, często jednak ze słabszym nabojem .38 Special. Rewolwer z tym nabojem jest łatwiejszy w opanowaniu podczas szybkiego strzelania, można kupić taką broń o niewielkich wymiarach ułatwiające skryte i nieuciążliwe noszenie. Więc jaką broń wybrać, uważam że każdy zainteresowany powinien sam zapoznać się z każdym rodzajem broni krótkiej, samemu sprawdzić, która jest mu najbardziej przyjazna. W następnym artykule przedstawię broń, która w moim subiektywnym odczuciu spełnia kryteria dobrej broni do ochrony osobistej.
Alfacharlie.pl     Pistolet do ochrony, jaki powinien być? Pełnowymiarowy a może Compact, nabój średniej mocy a może dużej. Wybór zależy od wielu czynników między innymi, od zagrożenia, od  naszych predyspozycji psychofizycznych, od tego czy będziemy broń nosili czy też będzie nam służyła do ochrony domu.
     Obecnie rynek broni palnej w Polsce, umożliwia nam zakup każdego współczesnego pistoletu samopowtarzalnego. Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie pistolet  kompaktowy na nabój 9 mm Parabellum (Luger) zasilany  pojemnym dwurzędowym magazynkiem. Mamy do wyboru broń wykonaną  całkowicie ze stali, z polimerowymi szkieletami lub ze szkieletem aluminiowym. Jeśli ma to być pistolet do noszenia, najlepszym wyborem będzie pistolet z polimerowym szkieletem, lekki, zazwyczaj jego waga  wynosi 600-750 gramów bez amunicji. Dwurzędowy magazynek o pojemności  10-15 nabojów daje dużą siłę ognia. Lekki pistolet nie jest uciążliwy podczas wielogodzinnego noszenia. Jest jeszcze jedna kwestia, czy ma to być broń kurkowa czy też bijnikowi. Zarówno jedna  jak i druga ma swoje zalety i wady. Powinniśmy wybrać broń renomowanego producenta. Sprawdzoną i niezawodną konstrukcję. Najlepiej europejskiego wytwórcy. Wiodące firmy, które podaję w alfabetycznej kolejności to Ceśka Zbrojovka, Glock, Heckler & Koch, SIG  Sauer. Każdy z producentów oferuje kilka modeli, które spełniają  opisywane kryteria :
•    Ceśka Zbrojovka oferuje pistolety CZ 75 Compact  kal.9mm Para, pojemność magazynka 13-14 nabojów waga 920 gramów
•    CZ 2075 RAMI kal 9 mm Para, pojemność magazynka 10 nabojów, waga 695 gramów
•    CZ 100 kal 9 mm Para, pojemność magazynka 14 nabojów, waga 680 gramów
•    Glock oferuje pistolety G 19 kal 9 mm Para, pojemność magazynka 15 nabojów, waga 665 gramów
•    G 26 kal 9 mm Para, pojemność magazynka 10 nabojów, waga 620 gramów
•    Heckler& Koch oferuje pistolety HK USP Compact kal 9 mm Para, pojemność magazynka 13 nabojów, waga 730 gramów
•    HK P2000 kal 9 mm Para, pojemność magazynka 13-16 nabojów, waga 715 gramów
•    HK P2000 subcompact kal 9 mm Para, pojemność magazynka 10 nabojów, waga 605 gramów
•    SIG Sauer oferuje P228 kal 9 mm Para, pojemność magazynka 13 nabojów, waga 745 gramów
•    P229 kal 9 mm Para, pojemność magazynka 13 nabojów, waga 820 gramów
•    P239 kal 9 mm Para pojemność magazynka 8 nabojów, waga 790 gramów
•    SP2009 kal 9 mm Para, pojemność magazynka 15 nabojów, waga 760 gramów
•    SPC2009 kal 9 mm Para, pojemność magazynka 13 nabojów, waga 720 gramów
•    Walther oferuje P99 kal 9 mm Para, pojemność magazynka 15 nabojów, waga 605 gramów
•    P99Compact kal 9 mm Para, pojemność magazynka 10 nabojów, waga 530 gramow
•    PPS kal 9 mm Para, pojemność magazynka 6-8 nabojów, waga 600 gramów

Alfacharlie.pl    Oczywiście są to wybrane modele pistoletów, które w opinii autora są bardzo dobrą bronią do samoobrony, do długotrwałego noszenia przy sobie. Są inne firmy europejskie, a także producenci  z innych kontynentów, którzy również mają bogatą ofertę. Jest naprawdę w czym wybierać.
     Ceny broni w Polsce do niskich nie należą. Broń jest oferowana w różnych cenach, zależnych od danego importera, często występuje znaczne różnice pomiędzy oferentami. Najtańsze są pistolety Ceskiej Zbrojovki i Glocka, znacznie droższe Walthera i Hecklera. Najdroższymi są pistolety SIG Sauera.
     Oczywiście, jeśli ktoś ma ochotę na noszenie pełnowymiarowego pistoletu, nic nie stoi na przeszkodzie. Trzeba się liczyć z większym ciężarem i  być może utrudnieniem ze skrytym przenoszeniem broni. Odpowiednie kabury do broni opisze w dziale akcesoria. Pełnowymiarowa broń charakteryzuje się większymi wymiarami, długość sięga 220 mm, ciężar  pistoletu niejednokrotnie przekracza  kilogram, czasami  kilogram z ogonkiem. Najpopularniejsze modele pistoletów  to SIG Sauer  P226 kal. 9 mm Para, pojemność magazynka 15 nabojów, waga od 960 do 1180 gramów  w zależności od materiału z którego wykonano szkielet, a także:

 • CZ 75 B lub BD kal. 9 mm Para, pojemność magazynka 15-16 nabojów, waga 1000 gramów
 • HK USP USP kal. 9 mm Para, pojemność magazynka 15 nabojów, waga 770 gramów
 • GLOCK 17 kal. 9 mm Para, pojemność magazynka 17 nabojów, waga 705 gramów
 • BERETTA 92 Fs kal. 9 mm Para, pojemność magazynka  15 nabojów, waga 975 gramów
 • BERETTA Px4 Storm kal. 9 mm Para, pojemność magazynka 17 nabojów, waga 785 gramów

     Rewolwer jest bronią powtarzalną kaliber .357 Magnum/.38 Special lub .38 Special. Pojemność bębna zazwyczaj 5-6 nabojów. Produkowane są również modele o pojemności 7-8  nabojów. Takie rewolwery w swojej ofercie  posiada amerykańska firma Smith & Wesson i brazylijsko-amerykański Taurus. Piszę tu o rewolwerach w kal. .357 Magnum / .38 Special, .44 Remington Magnum, ponieważ  w tych tylko możemy posiadać do ochrony osobistej zgodnie z polskim prawem.
Rewolwer jest moim zdaniem doskonałą bronią do ochrony domu. Sześć mocnych naboi w bębnie  wystarczy do odparcia bandyckiego napadu. Rewolwer z racji obfitych kształtów wynikających z obszernego bębna nabojowego  i wagi jest kłopotliwy w skrytym noszeniu i męczący  z racji wagi. Można  nabyć mały rewolwer w kal. 38 Special zazwyczaj 5-io strzałowy, nie jest on uciążliwy w codziennym noszeniu, natomiast trudniej się z niego strzela. Osoby zainteresowane noszeniem małego rewolweru muszą  sporo trenować na strzelnicy, aby móc z niego celnie strzelać. Na rynku broni w Polsce najpopularniejsze są rewolwery  firm  Ruger, Smith & Wesson, Taurus, mniejszą popularnością  cieszą się niemieckie  i czeskie

 • Do ochrony domu  polecałbym rewolwer  firmy Smith &Wesson model 686Security Special

Kaliber .357 Magnum/38 Special, pojemność bębna 6 nabojów, waga 1000 gramów.

 • Do noszenia poleciłbym również rewolwer Smith & Wesson  model 60-9 Chief Special

Kaliber .357 Magnum / 38 Special, pojemność bębna 5 nabojów, waga 650 gramów.

     Materiał ten nie wyczerpuje tematu, ma na celu w  zarysie przedstawić  pewną broń, która w  odczuciu autora  spełni wymagania jej stawiane  z racji jakości, niezawodności i mocy ognia.

Zbyszek

 

Poprawiony: środa, 20 lipca 2016 16:46