Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Kontakt
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

 •  Darek S.
      tel. (91) 460-13-18


 •  Tadeusz M.
      tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

 •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Webmaster :

  •     Piotr W.  e-mail
Amunicja do samoobrony (część 1) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
poniedziałek, 02 czerwca 2008 18:43

Galeria Alfacharlie.pl Amunicja do samoobronny. Co warto mieć w magazynku …

Naboje 9 x 19 Parabellum PMC  Eldorado z pociskiem Starfire

Naboje 9 x 19 Parabellum CCI SPEER  z pociskiem Gold Dot

 

    Dobre wyszkolenie strzeleckie i  posiadanie nowoczesnej niezawodnej broni  są to czynniki niewątpliwie bardzo istotne w strzelectwie obronnym. Nie należy jednak zapominać o amunicji, ona powinna nam zapewnić wysoką skuteczność. Od niej czasami zależy, czy  nasza obronna zakończy się pożądanym efektem.

    Spośród różnych rodzajów amunicji najchętniej kupowaną jest pełnopłaszczowa (FMJ).  Pociski tej amunicji charakteryzuje się dobrą  przebijalnością, ale może się zdarzyć, że przenikając przez cel nie przekażą mu swojej energii ale przeniosą ją daleko poza, narażając przypadkowe osoby na rażenie. Jest to bardzo niebezpieczne. Dobry pocisk naboju do samoobrony powinien przebijać przeszkody takie jak drewno,  blachę , szkło,  a w miękkich tkankach grzężnąć  pozostając w celu i oddając całą energię w sobie zmasowaną. Alfacharlie.plPocisk powinien grzybkować powodując rozległe obrażenia. Dobry pocisk po trafieniu w cel powinien być bardzo skuteczny, natomiast w wypadku chybienia nie powinien rykoszetować i nie stwarzać zagrożenia dla przypadkowych osób. Obecnie na polskim rynku broni palnej możemy  kupić kilka rodzajów amunicji dedykowanej samoobronie. Kilka z nich chcę przedstawić, na początek, naboje o doskonałych   parametrach i bardzo dużej mocy obalającej. Nabój amerykański PMC Eldorado z pociskiem Starfire, skonstruowany przez twórcę znanego pocisku HydraShok z koncernu Winchestera. Pocisk produkowany jest w dwóch odmianach wagowych, 8-mio i 9-io gramowych. Największą popularność zdobył pocisk 8-io gramowy. Jest to pocisk pełnopłaszczowy z wgłębieniem wierzchołkowym, Alfacharlie.plz charakterystycznie ukształtowanym w gwiazdkę ołowiem zawartym we wgłębieniu pocisku. Pocisk osiąga energię rzędu 500 J z lufy o długości 112 mm . Silnie grzybkuje i  łatwo swoją energię przekazuje w cel. Kształt pocisku po zgrzybkowaniu i jego powiększona średnica do prawie dwóch kalibrów , zapewnia dużą powierzchnię rażenia co ma bezpośredni wpływ na moc obalającą. Działanie pocisku  podobne jest do pracy miksera, pozostawia po sobie poważne obrażenia. Próby balistyczne przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych wykazały aż 86% mocy skutecznego obalenia. Naboje PMC z pociskiem Starfire uznane są za jedne z najbardziej skutecznych w zastosowaniu obronnym i bojowym. Szeroko stosowane są przez mundurowych i cywilnych użytkowników w USA  i innych krajach. Naboje te były niedawno do nabycia również w Polsce, ostatnio jednak są trudno dostępne.

    Drugim nabojem spełniającym wymagania w zakresie mocy obalającej i ograniczonej zdolności rykoszetowania jest  również produkowany w USA nabój CCI SPEER z 8-mio lub 9-cio gramowym pociskiem Gold Dot HP. Pociski te dają wyniki zbliżone do Starfire’a,  jednakże średnica grzybkowania jest nieco mniejsza i jego łatwość ekspansji  słabsza. Próby porównawcze  obu nabojów  przeprowadziłem swego czasu  na strzelnicy. Celem były dorodne arbuzy i butelki plastikowe z wodą. Dla porównania efektu, strzelałem również z pełnopłaszczowej amunicji czeskiej S&B. Pistoletem testowym był mój HK USP  z lufą o długości 108 mm  (4.25 cala). Strzelałem z dystansu 5 metrów. Arbuz trafiony pociskiem Sarfire rozerwał się na kawałki i było to naprawdę widowiskowa lekcja poglądowa. Dla  porównania strzał z amunicji pełnopłaszczowej pozostawia w arbuzie równy kanał  pomiędzy otworem wlotowym a niewiele większym wylotowym. Pocisk Gold Dot  zachowal się podobnie jak Starfire, ale jego destrukcja arbuza była trochę słabsza.

Alfacharlie.pl

Alfacharlie.pl

    W każdym razie arbuzy po teście ...nie nadawały się już do zagospodarowania. Butelki z wodą pięknie „wybuchały” po trafieniu  pociskami specjalnymi, rażone pociskami pełnopłaszczowymi  nie przedstawiały już takiej widowiskowej destrukcji. Te próby  które przeprowadziłem, mimo że niedoskonałe,  udowodniły przydatność tych nabojów w samoobronie i strzelania w warunkach miejskich. Naboje CCI SPEER Gold Dot HP czasami bywają w ofercie warszawskiego „Kalibra”, naboje PMC Eldorado Starfire miała kiedyś w ofercie warszawsko-wrocławska „ASSA”, ale podobno już  dawno tej amunicji nie sprowadzała. Wielka sszkoda, skuteczny nabój jest tak samo potrzebny jak dobry pistolet i dobrze wyszkolony użytkownik.

Zbyszek

Poprawiony: środa, 24 kwietnia 2013 05:30