Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Kontakt
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

 •  Darek S.
      tel. (91) 460-13-18


 •  Tadeusz M.
      tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

 •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Webmaster :

  •     Piotr W.  e-mail
Amunicja do samoobrony (część 5) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
piątek, 28 listopada 2008 18:54

Galeria Alfacharlie.plNabój Sellier&Bellot  9 mm x 19 Para JHP

     Czeska firma amunicyjna Sellier&Bellot jest dobrze znana w polskim środowisku użytkowników broni palnej. Kiedyś za czasów PRL-u, to praktycznie jeden z niewielu zagranicznych producentów, oferujący na polskim rynku szeroki asortyment amunicji kulowej i śrutowej, przeznaczonej do łowiectwa i strzelectwa sportowego.  Po zmianach ustrojowych, kiedy w sklepach pojawiła się w sprzedaży broń bojowa, pojawiła się również czeska  amunicja do niej.  Pośród wielu rodzajów amunicji bojowej, S&B produkuje  również tą specjalną  przeznaczoną do samoobrony, znacznie skuteczniejszą od pełnopłaszczowej i bezpieczniejszą w użyciu w terenie miejskim,  z uwagi na ograniczoną zdolność do rykoszetowania.

Alfacharlie.pl     Naboje w kalibrze 9 mm Para JHP posiadają pociski pełnopłaszczowe z wgłębieniem wierzchołkowym. Pocisk o masie 7.5 grama, prędkość początkową producent określił na 377 m/s. Sprawdziłem to korzystając z chronografu. Strzelałem z pistoletu H&K USP wyposażonego w lufę o długości 108 mm oraz z Glocka 17 z lufą o długości 114 mm. Z Hecklera,  średnia prędkość  początkowa pocisków  wyniosła 368 m/s  i energia  w granicach 508 J,  efekty strzelania z Glocka były podobne, więc nie warte porównywania.  Pocisk  JHP w górnej swej części, blisko wybrania wierzchołkowego,  posiada 6 podłużnych  wytłoczeń w płaszczu  ułatwiających grzybkowanie. Pocisk w celu miękkim szybko wytraca prędkość  i oddaje mu  cała energię. Naboje S&B  JHP są do nabycia bez problemu w dobrych sklepach z bronią, co ważne w  stosunku do  podobnej amunicji zachodnioeuropejskiej czy amerykańskiej  są znacznie tańsze.  Amunicja ta  niezawodnie przeładowywała i odpalała z mojej broni.  Zazwyczaj, przeładowywanie  z broni ryglowanej nasadą komory nabojowej z szeroką rampą załadowczą działa bez zakłóceń, słyszałem natomiast, o przypadkach nie przeładowań czy zacięć w  broni ryglowanej tradycyjnie tak jak  w CZ 75, FN HP czy Colcie 1911. Doradzam zainteresowanym sprawdzenie amunicji, testując ją z własnej broni przed podjęciem decyzji o jej  stałym stosowaniu.   

Naboje Federal 9 mm x 19 Para Expanding FMJ PD ( Personal  Defense )

Alfacharlie.pl     Amerykańska firma amunicyjna  Federal Cartridges produkuje sporo amunicji z pociskami specjalnymi, przeznaczonymi do samoobrony. Z serii  Federal Premium Personal Defense, jednymi z popularnych i  bardzo skutecznych nabojów są  między innymi, te z pociskiem Hydra Schock. Zdarzało się  jednak, że naboje te zakłócały automatykę  w broni ryglowanej tradycyjnym systemem Browninga. Dlatego też, aby tego typu amunicja mogła być bezawaryjnie używana w  każdej broni, skonstruowano  nowy nabój zachowujący walory  Hydra Schocka.  Nabój ten posiada pełnopłaszczowy pocisk  z  ukrytym pod cienkim płaszczem wgłębieniem wierzchołkowym. Konstrukcyjnie podobny jest do pocisku  Extra Cepp  naboju Lapuy.  Różnią oba te pociski wytłoczenia ułatwiające grzybkowanie, w naboju fińskim  są one krzyżowe umieszczone na powierzchni wierzchniej pocisku, w pocisku  Federala sześć  wytłoczeń umieszczonych  jest symetrycznie w górnej  powierzchni  bocznej płaszcza. Dzięki takiemu rozwiązaniu, naboje te są niezawodnie przeładowywane  z każdej broni. Pocisk Expanding  FMJ jest bardzo lekki, o masie 6.8 grama, jego prędkość początkowa wynosi 357 m/s a energia 480 J. Pomiaru dokonałem podczas strzelania  z pistoletu H&K USP wyposażonego w lufę o długości 108 mm. Pociski nabojów Federal Ex.FMJ grzybkują niezawodnie, szybko oddając energię w celu. Po zgrzybkowaniu powierzchnia pocisku wynosi 16 – 18 mm. Amunicję Federal z pociskami Ex.FMJ lub podobnymi można nabyć w niektórych sklepach z bronią. Często bywają w ofercie sklepów warszawskiego Kalibra.  Cena amunicji choć nie niska, jest do przyjęcia.  Dobór odpowiedniej amunicji jest tak samo ważnym czynnikiem jak dobór broni do samoobrony, warto o tym pamiętać. 

Zbyszek  

Poprawiony: sobota, 23 lutego 2013 04:38