Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Kontakt
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

 •  Darek S.
      tel. (91) 460-13-18


 •  Tadeusz M.
      tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

 •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Webmaster :

  •     Piotr W.  e-mail
Amunicja do samoobrony (część 4) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
piątek, 21 listopada 2008 09:03

Galeria Alfacharlie.pl      Naboje rewolwerowe

 

     Naboje  Norma  .357Magnum S-JSP, Norma .357 Magnum S-JHP (9 mm x 33 R )

 

     Szwedzki koncern amunicyjny Norma  słynie z produkcji wysokiej jakości amunicji bojowej oraz myśliwskiej. Cechą charakterystyczną  amunicji Normy, jest zachowanie ścisłej tolerancji i precyzji w jej wykonaniu. Amunicja bojowa Normy rekomendowana jest w jednostkach specjalnych wojska i policji, gdyż jest gwarantem niezawodności i jakości.  Ponadto amunicja ta charakteryzuje się dużą energią  kinetyczną, co ma również  wpływ  na moc obalającą w wypadku zastosowania odpowiedniego pocisku.  Tego typu amunicja  jest bardzo skuteczna  w zastosowaniu policyjnym i w samoobronie przez  użytkowników cywilnych.

Alfacharlie.pl     Naboje rewolwerowe w kalibrze  .357 Magnum  o przeznaczeniu specjalnym defensywnym, produkowane są  z dwoma rodzajami pocisków. Pierwszy z nich to pocisk półpłaszczowy z miękkim wierzchołkiem  ( S-JSP ) o masie 10.25 grama, drugi jest  również półpłaszczowy, ale  z  wgłębieniem wierzchołkowym  (S-JHP) i waży 9.6 grama.  Najbardziej odpowiednim rewolwerem, wykorzystującym  optymalnie  walory bojowe tej amunicji, jest wyposażony w lufę 4-ro calową (102 mm). Strzelałem  tą amunicją, korzystając  z własnej broni, rewolweru  z  3 calową lufą (76 mm). Średni pomiar prędkości podczas  strzelania z amunicji S-JSP, mierzony chronografem, wyniósł 386 m/s, a średnia energia kinetyczna  763 J. Przy amunicji S-JHP średni pomiar prędkości wyniósł 394 m/s, a energia  kinetyczna  745 J. Zapewne, w przypadku użycia broni z dłuższą lufą, osiągi prędkości i energii byłyby znacznie wyższe. Strzelanie, które przeprowadzilem, było mało  komfortowe,  rewolwer „kopał” jak zdziczały muł, a i ogień z lufy był spory.  Zaliczoną sesję na strzelnicy, czułem w dłoniach do dnia następnego.  Przy szybkim  strzelaniu  z samonapinania, z dystansu 10 metrów,  ulokowałem wszystkie pociski w centrum sylwetki tarczy  Ts9 tzw.  „francuza”. Przy strzelaAlfacharlie.plniu z napiętego kurka, bez pośpiechu, z dystansu 15 metrów  przestrzeliny ułożyły  w kręgu o średnicy 150 mm.  Odzyskałem tylko jeden pocisk, był zdeformowany a jego średnica wynosiła 17-18 mm.  Świadczy to  o wzorowym  grzybkowaniu i szybkim oddawaniu energii w celu. Zwiększenie średnicy zgrzybkowanego  pocisku do prawie  dwóch kalibrów, wskazuje  na to, że pocisk ten po wniknięciu w miękki cel tworzy duży kanał chwilowy, jak również czyni  znaczne obrażenia wewnętrzne. Naboje Normy S-JSP  i  S-JHP, to bardzo dobra  i skuteczna amunicja  do samoobrony. Amunicja ta jest również bezpieczniejsza w użyciu  w terenie zurbanizowanym, z racji ograniczonej zdolności do rykoszetowania.  Z uwagi na dużą moc energetyczną, a co za tym idzie spory, odczuwalny przez strzelca odrzut i podrzut broni,  poleciłbym  ją osobom, dysponującym  odpowiednimi warunkami fizycznymi. Przypuszczam, że używając rewolweru z lufą  4-ro lub 5-io  calową, strzelanie byłoby  bardziej komfortowe.

 

Nabój Lapua .357 Magnum Extra Cepp ( 9 mm x 33 R )

 

Alfacharlie.pl     Naboje bojowe Lapuy z pociskiem Extra Ceep przedstawiałem już  pisząc o amunicji do samoobrony w kalibrze 9 mm Para. Pocisk rewolwerowy konstrukcyjnie  nie różni się od pistoletowego. Jest to pocisk pełnopłaszczowy z wgłębieniem wierzchołkowym, z tym,  że wgłębienie pokryte jest perferowaną  blaszką, która po uderzeniu pocisku w cel, odkształca się i umożliwia wzorowe grzybkowanie. Pocisk waży 10.24 gramy,  z trzy calowej lufy osiąga prędkość 374 m/s i energię 716 J.  W porównaniu do nabojów Normy opisanych powyżej, strzelanie  z  Lapuy jest mniej odczuwalne, bardziej komfortowe. Nawet mój  rewolwer z  trzy calową lufą, zachował się poprawnie, nie próbując wyłamać mi nadgarstka.  Jest to bardzo dobra amunicja do samoobrony i tak jak amunicja Normy ma ograniczoną zdolność do rykoszetowania. Amunicję bojową Normy  stosunkowo trudno nabyć, Lapua jest  bardziej dostępna. Dwie warszawskie firmy Incorsa i Cenzin sprowadzają  ja w pełnym asortymencie. Dla osób, które wolałyby użytkować amunicję słabszą od Magnum,  polecam naboje .38 Special lub .38 Special +P (amunicja wzmocniona), które również produkowane są z pociskami opisanymi  powyżej.

 
Zbyszek

 

Poprawiony: sobota, 23 lutego 2013 04:41