Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Kontakt
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

 •  Darek S.
      tel. (91) 460-13-18


 •  Tadeusz M.
      tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

 •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Webmaster :

  •     Piotr W.  e-mail
Strzelectwo sportowe (część 3) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
poniedziałek, 02 czerwca 2008 21:06
Broń, trening ,tarcze ...

Galeria Alfacharlie.pl     W strzelectwie odzwierciedleniem naszych poczynań są efekty widoczne na celach czyli tarczach. W zależności od  rodzaju treningu niezbędne są nam odpowiednie tarcze . Błędem jest stosowanie tarcz sportowych do treningu strzelectwa praktycznego  i odwrotnie. Specyfiką sportowego strzelectwa statycznego jest dokładność. Strzelamy do tarcz pierścieniowych z dystansu 25 metrów.

     Istotą jest trafienie w „10”-tkę i to powtarzalnie. Na serię 5-cio strzałową mamy 5 minut. Warto trenować zgodnie z regulaminem strzelań  konkurencji Pcz, Psp, wówczas nasze zachowanie jest podobne jak na zawodach Grupy Powszechnej  w tych konkurencjach. Pośpiech jest niewskazany, wyrównany oddech , spokój i zachowana powtarzalność złożeń to połowa sukcesu. Drugą połową jest nasze celne oko, broń i wybiórcza amunicja. W konkurencji Pistolet centralnego zapłonu według przepisów ISFF (PZSS)  można używać broni w kalibrze od 7.62mm do  9.65 mm .  Tak naprawdę to kaliber 9.65 nie istnieje, jest to po prostu 9 mm, ktoś kiedyś przeliczył .38 na milimetry i wyszło mu 9.65 zapominając , że określenie .38 Specjal jest nazwą komercyjną  naboju do rewolweru. Z jakiej broni powinniśmy strzelać ? jeśli mierzymy wysoko warto posiadać odpowiednia broń, najlepiej w kalibrze 7.65 mm  (.32 S&W Long). Naboje tego kalibru charakteryzują się małą energią , w granicach 150 J , czyli tyle co mocna .22 Lr HV. Niezłym wyborem będzie tez rewolwer .38 Special z amunicja wadcutter. Amunicja ta charakteryzuje  się  również niezbyt dużą energią , średnio to 240 J, zazwyczaj jest selekcjonowana i przeznaczona przez producentów do strzelania tarczowego. Niekiedy nosi oznaczenia Target.

Alfacharlie.pl        Jeśli chodzi o broń to do niedawna  bardzo popularne były rosyjskie rewolwery TOZ 36, kalibru 7.62, oparte konstrukcyjnie o rewolwer Naganta  oraz czechosłowackie rewolwery ZKR 551 kalibru .38 Special dostosowane do naboju wadcutter. Z ZKR-a  swego czasu strzelałem bardzo intensywnie i uzyskiwałem bardzo dobre wyniki. Kiedy zacząłem  używać bojowej 38-mki moje wyniki były znacznie gorsze, wtedy nie wiedziałem że ten rewolwer nie „trawi” amunicji bojowej. Warto o tym pamiętać. Jest to jeden z najlepszych rewolwerów  tarczowych i dostosowany właśnie do amunicji sportowej. Należy pamiętać też o tym, że dysponująć rewolwerem 357 Magnum, możemy strzelać zamiennie amunicja . 38 Special, ale nie powinniśmy używać amunicji tarczowej wadcutter. Dlatego mając to na uwadze, należy zaopatrzyć się w rewolwer o kalibrze .38  z którego możemy bezpiecznie i z sukcesem strzelać z amunicji tarczowej. Osoby które mają większe oczekiwania powinny zaopatrzyć się w pistolety wyczynowe kalibru .32 S&W  choćby marek Hammerli czy Walther. Jest to jednak broń bardzo droga i wymaga od strzelca sporych umiejętności.
        W konkurencjach pistoletowych Grupy Powszechnej możemy z powodzeniem używać zwykłej broni bojowej w kalibrze 9mm Para . Dobrym wyborem będzie CZ 75, Glock 34, Sig Sauer 226, HK USP Expert, Beretta 92 FS, Pardinii GB, Tangfolio i inne. Z powodzeniem brałem udział w zawodach ogólnopolskich, startując  z standardowym HK USP w ręku. Zawsze wystrzelałem wynik  w granicach złotej odznaki strzeleckiej. Dużo zależy od umiejętności strzelca, ale broń i amunicja ma też swoje znaczenie, nawet na poziomie strzelań Grupy Powszechnej.
Alfacharlie.pl        W konkurencji Pistolet sportowy lub standardowy używa się pistoletów lub rewolwerów bocznego zapłonu w kalibrze .22 Lr (5.6 x 15). Naboje standardowe bocznego zapłonu charakteryzują się małą energią .Strzelanie nie jest uciążliwe. Na naszym rynku jest spory wybór broni małokalibrowej. Bardzo dobrym wyborem będzie zakup rosyjskich pistoletów MCM Margolin, 34. Są one wygodne, celne, trwałe w umiarkowanej cenie. Można kupić pistolety Walthera, Anschitza, Feinwerkebau, Hammerli  ale są one znacznie droższe. Na rynku jest sporo broni powiedzmy użytkowej idealnej do strzelania rekreacyjnego, do treningu strzelania w samoobronie itp. Najbardziej popularne to Beretta 87 BB, Bersa Thunder22, CZ  75 Kadet,  Margo,  i inne. Z tymi pistoletami można wziąć udział w zawodach, ale trzeba się liczyć z wynikami , nie  będą one rewelacyjne. Zazwyczaj sa one przeznaczone do strzelania rekreacyjnego a częściej do samoobrony jako broń ostatniej szansy. Do strzelania statycznego używamy tarcz dokładnych do strzelań  pistoletowych,  które prezentuję poniżej.
Alfacharlie.plAlfacharlie.pl

    Strzelectwo statyczne na poziomie zawodniczym jest  dyscyplina trudną, wymaga ona od strzelca samodyscypliny, wytrwałości i częstego treningu .Ważną rolę odgrywa tzw. trening bezstrzałowy,  który ma na celu wykształcenie kultury pracy na spuście , przyjmowania właściwej postawy i powtarzalnych złożeń do oddania strzału.
Alfacharlie.pl    Istotne znaczenie ma jakość amunicji. Wysoką prezentują naboje Lapua,  Norma, RWS. Dobrą opinię mają naboje S&B, Magtech. Czeskie „wadcuttery” są słabsze energetycznie, a co za tym idzie, broń zachowuje się „spokojniej”, miałem dobre doświadczenia z tą amunicja i rewolwerem ZKR 551. Jeśli chodzi o amunicje do pistoletów 9 mm Para polecam Subsonici, są celne i „łagodniejsze” w odbiorze. W amunicji ..22 Lr mamy spory wybór… a wybierać trzeba ponieważ lufy małokalibrówek  potrafią  płatać figle. Należy przestrzelać kilka rodzajów, aby dobrać odpowiednią.dla  naszego pistoletu. Wyczynowcy cenią  amunicję Eley'a i naboje Tenex , Lapuę  i naboje Dominator.  Nieżle spisują się Eleye extra pistol , SK Gold .
       Kupując amunicję pamiętajmy, że warto mieć większy jej zapas. Zawsze kupujemy z jednej partii produkcyjnej, oszczędzimy sobie wówczas rozczarowań na zawodach.

 

Zbyszek

Poprawiony: poniedziałek, 07 lutego 2011 08:42