Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Kontakt
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

 •  Darek S.
      tel. (91) 460-13-18


 •  Tadeusz M.
      tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

 •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Webmaster :

  •     Piotr W.  e-mail
Strzelectwo praktyczne (część 1) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
poniedziałek, 02 czerwca 2008 20:47
         Strzelectwo praktyczne według zasad Międzynarodowej Federacji Strzelectwa Praktycznego /International Practical Shooting Confederation IPSC/ rodziło się w naszym kraju w wielkich bólach. Powstalo, przetrwało i się rozwija dzięki wysiłkowi działaczy i strzelców z różnych klubów, które obecnie tworzą IPSC region Poland.

Galeria Alfacharlie.pl         Początki IPSC w Polsce to inicjatywa kilku  strzelców ,którzy pod kierownictwem  p. Janusza Michalika  stworzyli podstawy prawne i doprowadzili do powstania Związku Strzelectwa Praktycznego, zarejestrowanego  w marcu 1997 roku przez Sąd w Koszalinie. Pierwsza siedzibą ZSP był Kołobrzeg , po kilku miesiącach  zmieniono siedzibę na Zabrze i od tego czasu rozwój  strzelectwa praktycznego był zauważalny. Przybywało strzelców, organizowano pierwsze  zawody w oparciu o strzelnice  górnego i dolnego Sląska. W 1998 roku ZSP z siedzibą w Zabrzu otrzymał certyfikat IPSC, tym samym Polska stała się oficjalnym Regionem IPSC afiliowanym w centrali  w Kanadzie. Pamiętajmy, że rozwój strzelectwa praktycznego w Polsce hamowany był przez restrykcyjne podejście organów Policji do osób ubiegających się o broń palną centralnego zapłonu do celów sportowych. Były takie okresy ,gdy nie honorowano startów w zawodach organizowanych przez ZSP. Czasem „praktyczni” na tyle się umocnili, że Policja już nie mogła nie zauważać istnienia tej nowej dyscypliny strzelectwa sportowego. ZSP się rozrastało powołując kluby wewnętrzne we Wrocławiu ,Sczecinie,Gdańsku. Z czasem powstały nowe ośrodki strzelectwa praktycznego. Związek Strzelectwa Dynamicznego w Krakowie,  Wrocławskie Stowarzyszenie Strzeleckie we Wrocławiu, Grupa Strzelań Dynamicznych  CWKS Legia w Warszawie, Towarzystwo Kragal w Bytomiu, Klub Magnum w Poznaniu. Obecnie Region IPSC Poland  tworzy ponad 10 klubów. Region zrzesza ponad 350 licencjonowanych  strzelcow.
       Istota strzelań praktycznych polega na strzelanu z broni centralnego zapłonu dużej mocy  pod presją czasu  .Oprócz mocy, czasu  wykonania zadania strzeleckiego liczy się suma uzyskanych punktow. Reasumując należy strzelac celnie szybko z broni o dużej mocy. Najpopularniejsze w Polsce klasy sprzętowe to pistolet fabryczny, pistolet standard,pistolet open i rewolwer fabryczny. Różnica w klasie sprzętowej, polega głównie na możliwościach usportowienia, tuningowania  broni .Obecnie można praktycznie  kupić każdą broń, nie brakuje tej najbardziej  wyspecjalizowanej ... chociaż ceny takiej broni nijak się mają do cen w innych krajach europejskich.

Zbyszek
Poprawiony: poniedziałek, 07 lutego 2011 08:43