Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Kontakt
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

 •  Darek S.
      tel. (91) 460-13-18


 •  Tadeusz M.
      tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

 •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Webmaster :

  •     Piotr W.  e-mail
Strzelectwo bojowe (część 2) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
poniedziałek, 02 czerwca 2008 20:41

Taktyka działania grup specjalnych i środki bojowe

Galeria Alfacharlie.pl - Zdjęcia użyczył Krzysztof Matusiak      W polskich warunkach grupa lub zespół specjalny liczy zazwyczaj od 5 do 7 operatorów. Podstawowym uzbrojeniem  w „czarnej taktyce” jest pistolet maszynowy. Dotychczas  były to doskonałe  HK MP 5 w różnych wersjach., z kolbą stałą lub wysuwaną, wyposażone w oświetlenie taktyczne, niektóre modele w optykę specjalną (kolimatory)..

     Obecnie sukcesywnie do uzbrojenia  wchodzą nowsze modele, pistolety maszynowe Heckler&Koch UMP. Pistolety te charakteryzują się zwartą sylwetką , ergonomią  i są standardowo wyposażone w szyny montażowe  w celu zamontowania  optyki specjalnej i oświetlenia taktycznego. Uzupełnieniem uzbrojenia jest pistolet zazwyczaj Glock 17 (19) lub Walther 99 AS   (tzw. antystresowiec). Ten model Walthera nie jest zbytnio lubiany przez operatorów z racji działania tego antystresowego spustu. Przyzwyczajenie robi swoje, bardziej przyjażnie zachowuje się Glock i operatorzy go lubią. Jeśli już Walther to w wersji QA (Quick Action), czyli normalny pistolet ze spustem o charakterystyce działania podobnej jak w pistoletach Glocka. Dodatkowo operatorzy posiadają strzelby gladkolufowe powtarzalne pump-action  Mossberg 500 (590) i powtarzalno- samopowtarzalne  Benelli M3  w wersji tactical. Strzelby służą głównie do odstrzeliwania zamków i zawiasów w drzwiach podczas szturmowania pomieszczeń. Strzela się wówczas z przyłożenia specjalną amunicją proszkową, można również strzelać amunicja gazową CS w celu obezwładnienia osób ukrywających się w pomieszczeniach.  Bronią wsparcia są karabinki szturmowe i karabiny wyborowe. Te pierwsze  to krajowe karabinki AKMS, często wyposażone w optykę specjalną, a także broń zachodnia karabinki szturmowe HK G-36 w wersji standardowej i komando. Karabiny wyborowe to  zazwyczajdoskonałe Sako TRG22, ale w niektórych pododdziałach spotkać można jeszcze zmodernizowane rosyjskie Dragunowy (SWD), ale te również sukcesywnie zastępowane są nowoczesnymi konstrukcjami. Kamizelki kuloodporne, kamizelki taktyczne, hełmy balistyczne, gogle, ubiory specjalne, obuwie taktyczne uzupełniają wyposażenie operatora grupy specjalnej. Do wyposażenia dodatkowego zaliczyć można tarcze balistyczne, ręczne wyrzutnie granatów obezwładniających, wyrzutnie siatek obezwładniających oraz taran.
Alfacharlie.pl   Alfacharlie.pl
     W zależności od  postawionego zadania i przeprowadzonego rozpoznania operacyjnego, grupa zabiera niezbędny sprzęt,  odpowiednio dobrany do potrzeb. Grupa działa w zwartym szyku, czyszczenie pomieszczeń przebiega  według ustalonego planu . W zalezności  od sytuacji i zagrożenia w użyciu są granaty błyskowo-ogłuszające .Jesli dochodzi do wymiany ogmia, grupa neutralizuje zagrożenie. Różnica w działaniu obronnym a bojowym jest  ewidentna. Grupa przeprowadza atak z wykorzystaniem wszelkich  niezbędnych środków do realizacji postawionego zadania. Zaskoczenie i skrupulatne rozpoznanie operacyjne ma tu zasadnicze znaczenie. Często udaje się zatrzymać niebezpiecznych przestępców bez użycia broni. Świadczy  to o wszechstronnym wyszkoleniu  operatorów. Wyposażenie też robi wrażenie  nawet na uzbrojonych bandytach. Kiedy do akcji wchodzą antyteroryści  kończą się żarty i czas na zbędne rozmowy.

Zbyszek

Alfacharlie.pl   Alfacharlie.pl

Zdjęcia użyczone na potrzeby artykułu przez pana Krzysztofa Matysiaka

Poprawiony: środa, 20 lipca 2016 12:07