Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Kontakt
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

 •  Darek S.
      tel. (91) 460-13-18


 •  Tadeusz M.
      tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

 •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Webmaster :

  •     Piotr W.  e-mail
Amunicja do samoobrony (część 2) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
poniedziałek, 02 czerwca 2008 18:46

Naboje do samoobrony.  (część 2)
Nabój  MEN 9 x 19 Parabellum QD (Quick Defense)- PEP

Nabój  MEN 9 x 19 Parabellum Frangible

 

Galeria Alfacharlie.pl     Niemiecki MEN jest uznanym producentem amunicji bojowej  do zastosowań wojskowych i policyjnych.. Jednym z najbardziej  uznanym i stosowanym nabojem specjalnym przez formacje policyjne  jest nabój  z pociskiem QD. Nabój ten opracowano w końcu lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, w trzech wersjach twardości pocisku .

       Wersje QD-1, QD-2  i QD-PEP  różnią się masą i grubością ścianek. Na zewnątrz odróżnia je kolor plastikowej kulki pełniącej rolę wypełnienia wybrania wierzchołkowego. Ma to na celu zapewnienie niezawodnego przeładowania w broni automatycznej. Naboje QD-PEP mają kulkę niebieską. Są to naboje określane jako uniwersalne. Pocisk jest monolitem z  brązu o średniej twardości. Masa pocisku 5.9 grama Kulka przy trafieniu nie pęka, a pocisk nie fragmentuje. Funkcjonowanie pocisku zmienia się w zależności od twardości celu. W wypadku twardej przeszkody wybranie wierzchołkowe zamyka się i  pocisk działa jak pełnopłaszczowy. Przebija bez problemu 2 mm płytę metalową w przypadku trafienia w cel miękki, wybranie wierzchołkowe otwiera się, pocisk grzybkuje i zwiększa swoją średnicę do prawie dwóch kalibrów. Duża energia lekkiego pocisku jest szybko oddawana trafionemu celowi. Pocisk ma ograniczoną zdolność rykoszetu. Naboje tego typu produkowane są głównie dla potrzeb formacji policyjnych, ale są też do nabycia przez cywilnych posiadaczy broni bojowej.

Alfacharlie.pl    Naboje z pociskiem Frangible (pocisk łamliwy) dedykowane były głównie do strzelania treningowego na strzelnicach. Pocisk wykonany jest  z prasowanego pod ciśnieniem pyłu miedzianego i granulowanego polimeru jako spoiwa, masa 5.4 grama. Ma bardzo ograniczoną zdolność rykoszetu, po uderzeniu pod kątem powyżej 15 stopni rozsypuje się w drobny pył. Zachowuje jednak dużą zdolność bojową, może swobodnie przebić 2 mm blachę. Nabój Frangible z powodu lekkiego pocisku, szybciej wytraca prędkość a co za tym idzie energię . Jest idealny do prowadzenia ognia w samoobronie na krótkim i średnim dystansie . W celach miękkich pocisk łamliwy zachowuje się jak zwykły pocisk pełnopłaszczowy, nie fragmentuje i przebija z łatwością standardowe osłony ale bardzo szybko wytraca energię i po wyjściu z celu na dystansie około 10 metrów traci całkowicie swoja moc. Naboje z pociskiem łamliwym są do nabycia w wielu sklepach z bronią i amunicją. Najczęściej spotykane  to włoskie naboje Fiochi, amunicja MEN jest nieczęsto spotykana w ofercie na rynku cywilnym.

Zbyszek

Poprawiony: sobota, 23 lutego 2013 04:43