Alfacharlie.pl

Najlepsi z Najlepszych !

Menu Główne
Strona Główna
Szkolenia
Galeria
Ciekawe Adresy
Logowanie
Felietony
Od Redaktora ...
Żarciki
O broni ...
Strzelectwo ...
Imprezy
Prawo
Koledzy ...

    Rusznikarz :

 •  Darek S.
      tel. (91) 460-13-18


 •  Tadeusz M.
      tel. (91) 433-69-77

 

    Kluby :

 


    Ośrodki szkoleniowe :

 

 •  cichy

 

    Sklepy :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Webmaster :

  •     Piotr W.  e-mail
Kabury (część 3) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor - Zbyszek   
poniedziałek, 02 czerwca 2008 17:02

Galeria Alfacharlie.pl      Kabury służbowe … pojęcie to nie jest jednoznaczne. Policjant z wydziału kryminalnego nosi broń zazwyczaj skrycie pod ubraniem cywilnym, jego kolega z patrolu prewencyjnego na zewnątrz  na pasie głównym  wraz z innym wyposażeniem. Obie kabury  na pewno  są służbowymi z założenia. Kabury służące do skrytego noszenia broni opisałem w artykule o kaburach cywilnych, każda  z nich może spełniać rolę służbowej, zależy to od tego kto ją użytkuje.

     Opiszę kabury te, które noszone są na zewnątrz  z innym wyposażeniem. Do niedawna  broń służbową policjanci przenosili w kaburach typu wojskowego, zamkniętych, dobrze zabezpieczających ją przed utratą i zamoczeniem podczas opadów, itp. Niestety nie były one dobrym rozwiązaniem i nie spełniały podstawowych kryteriów. Kabura powinna być szybka, ułatwiająca dobycie broni,  posiadać zabezpieczenie przed łatwym wyrwaniem przez osoby postronne. Powinny być lekkie i przeznaczone do określonego modelu broni. Kabury uniwersalne nigdy wszystkich kryteriów nie spełnią. Część funkcjonariuszy zaopatrywało  się prywatnie w kabury cywilne, które były znacznie wygodniejsze i łatwiejsze w użytkowaniu. Alfacharlie.plObecnie wraz z wprowadzeniem do uzbrojenia nowoczesnej broni, pistoletów Walther i Glock do użytku weszły również nowe wzory kabur, które już spełniają kryteria  dobrej kabury służbowej. Można spotkać funkcjonariuszy państwowych formacji uzbrojonych wyposażonych w izraelskie kabury Fobus wykonane z tworzywa Kydex … zazwyczaj kupione za własne pieniądze,  jak również produkty firm Iwo-Hest, Securityland. Te ostatnie to wyroby bardzo dobrej jakości, wykonane z różnych materiałów: skóry, tworzywa, kordury. Są szybkie w dobyciu,  posiadają zabezpieczenie w postaci zapinanego paska lub blokady, zwalnianej przez użytkownika podczas dobywania broni. Zabezpieczenia te są rozwinięciem konstrukcyjnym  blokad stosowanych w kaburach sportowych do strzelań dynamicznych. Kabury służbowe posiadają  stabilne mocowanie  do pasa służbowego. Moim zdaniem najlepsze do służbowego użytku noszone na zewnątrz są  kabury z kordury i kydexu.
     Obecnie mamy spory wybór kabur  zarówno polskich i obcych  producentów. Stosunkowo tanie są izraelskie Fobusy, porównywalne cenowo i nieznacznie droższe są kabury z Securitylandu i Iwo-Hestu. Obecnie możemy  kupić amerykańskie kabury Uncle Mike’a i czeskie Rivale. Znacznie droższe są austriackie Sickingery, niemieckie  Hoppner & Schumann. Możemy w Internecie zamówić wyroby wielu innych renomowanych producentów. Wiadomą sprawą jest, że wyposażenie dla formacji państwowych   kupowane jest hurtowo i nie zawsze są to zakupy przemyślane. Wiele się w tej materii poprawiło, miejmy nadzieje, że w tej materii będzie coraz lepiej. Kabury tego typu użytkują również ochraniarze z komercyjnych agencji ochrony, straże bankowe oraz pracownicy innych instytucji wyposażonych w broń obiektową.

  Alfacharlie.pl

 

     Kabury taktyczne użytkują przede wszystkim funkcjonariusze pododdziałów  specjalnych Policji, Straży Granicznej, Straży Więziennej  oraz ochroniarze – konwojenci z Agencji Ochrony. Najczęściej są to kabury udowe, wygodne w użytkowaniu, szybkie w dobyciu broni. Na rynku jest sporo kabur tego typu jedną z najlepszych  jest "udówka" Securitylandu, w odróżnieniu od innych polskich wyrobów jest w miarę stabilna. Mam niezła kaburę, ale podczas ruchu, a takie są strzelania sportowe z militarnym zabarwieniu  Ligii Sportera, kabura ta potrafi się przemieszczać na udzie pomimo dwóch taśm stabilizujących. Dobór takiej kabury nie jest łatwy, te najlepsze są bardzo drogie i dostępne tylko drogą zamówienia w Internecie. Często broń krótka noszona jest w kaburach umieszczonych na kamizelkach taktycznych. Zazwyczaj  umieszczone skośnie na lewym dolnym panelu lub wyżej również z lewej strony, ale pionowo. W dużej mierze zależy to do inwidualnych preferencji użytkownika. Takie noszenie broni  jest wygodne ale nie dla wszystkich. Operatorzy wyposażeni w broń długą, którą noszą na pasie taktycznym, często zahaczają o kaburę przy składaniu się do strzału. Lepszym dla nich rozwiązaniem jest kabura udowa. Dla ochroniarzy którzy na wyposażeniu maja tylko broń krótką, Alfacharlie.plnoszenie jej w kaburze na kamizelce taktycznej jest moim zdaniem dobrym rozwiązaniem.
      Chciałbym tu wspomnieć jeszcze o innych kaburach, nosi się je co prawda na zewnątrz, ale nie są one widoczne dla niewprawionego  obserwatora. Mam tu na myśli saszetki taktyczne, które wewnątrz mają wszyte kabury na pistolet lub rewolwer. Są one przydatne funkcjonariuszom i agentom ochrony w pewnych określonych sytuacjach, kiedy to są w cywilnych letnich ubiorach, muszą być uzbrojeni, a broń z oczywistych względów musi być ukryta. Wierzchniego okrycia z pewnych przyczyn nie posiadają  i wówczas taka saszetka ratuje sytuację . Dlatego uważam, że można ją określić rownież jako kaburę taktyczną. Saszetki te można nabyć do praktycznie każdej broni krótkiej, choć tu uwaga ... broń pełnowymiarowa wymaga saszety sporych rozmiarów, a ta potrafi wzbudzic niezdrowe zainteresowanie. Dobrej jakości saszetki produkuje warszawski Kajman, można też je kupić w Internecie, do wyboru ... do koloru i do skrytego noszenia.

Zbyszek

Poprawiony: piątek, 28 września 2012 16:59